روشهای علمی گمانه زنی محل مقبره های باستانی ارزشمند در گنج یابی و باستان شناسی

ساخت وبلاگ
چکیده : نکته قابل توجه در مورد گمانه, زنی مقابر باستان,ی, : یکی از اصولی ترین روشهای, پایه در علم باستان... با عنوان : روشهای علمی گمانه زنی محل مقبره های باستانی ارزشمند در گنج یابی و باستان شناسی بخوانید :

نکته قابل توجه در مورد گمانه, زنی مقابر باستان, : یکی از اصولی ترین روشهای, پایه در علم باستان شناسی, و به ویژه گمانه زنی مقابر باستانی از منظر ارزشمند, بودن این مقابر شناخت تاریخی و انتخاب درست این مقابر میباشد .

در علم باستان شناسی از منظر ارزش تاریخی و باستانی آثار بجامانده از گذشتگان هر نوع اشیائ و لوازم بجا مانده از دوران کهن چه از جنس فلز و چه از جنس سفال و سنگ دارای اهمیت و ارزش خاص خود میباشد . زیرا باستان شناسان با مطالعه بر روی این اشیائ و تحقیق بر روی آنها به اطلاعات مهمی از نوع و کیفیت زیست و زندگی در آن دوران کهن دست میابند و به نوبه خود از آنها بهرمند میشوند .

نکته قابل توجه در مورد گمانه زنی مقابر باستانی در گنج یابی,

ولی از نظر باستان شناسی تجاری یا همان گنج یابی بسیاری از اشیائ و لوازم بدست آمده از گمانه زنی های محل ها و مقابر متاسفانه فاقد ارزش پنداشته میشود و بدتر از آن به دلیل نا آگاهی بسیاری از آن اشیائ تخریب و نابود میشود مثل کوزه ها و ظروف گلی و سنگی . بطور کلی گنج پژوهان فقط به دنبال اشیائ فلزی هستند و آن هم از جنس طلا یا نقره که تفکری غلط میباشد که باعث از بین رفتن بسیاری از آثار دیگر میشود .

در هر صورت انتخاب نوع محل گمانه بسیار مهم است .

هیچگاه از مقابر معمولی نباید انتظار آثار ارزشمندی داشت . همانگونه که مثلا از یک مقبره, سرداری نظامی نباید انتظار حجم زیادی از اشیائ از جنس طلا داشت . بیشتر مقابر سرداری دارای لوازم شخصی آن فرد مثل ظروف مفرغی و نقره ، شمعدان و عودسوز نقره ، بازو بند مفرغی یا نقره و چند مدالیوم و انگشتر طلا و نقره با سنگ جواهر و یا سنگ های طبی یا سنگ پادزهر است .

اما بیشتر در مقابر باستانی متعلق به شاهزادگان و اشراف زن و یا عروسهای جوان از طبقه بالا که به علت های گوناگون مثل بیماری یا جنگ درگذشته اند میتوان به اشیائ و زیور آلات طلایی و نقره ای دست یافت که در نوع خود کمیاب و نایاب میباشد .

منبع : آلفا

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : دوشنبه 26 آذر 1397 ساعت: 10:42